a

 

Konszekutív tolmácsolás

Mire kell odafigyelni a konszekutív tolmácsolással zajló események szervezésénél?


A konszekutív tolmácsolás többnyire tárgyalások során alkalmazott tolmácsolási módszer, a tolmács végig jelen van, résztvevője a megbeszéléseknek, előadásoknak. A tolmács a felek mondandóját szakaszosan – többnyire egy vagy több mondat, esetleg gondolatmenet elhangzása után – ülteti át a célnyelvre. Beleélő képességük révén a tapasztalt és témában járatos tolmácsok hitelesen és pontosan képesek visszaadni az elhangzott gondolatmenetet, mintegy hidat verve a gondolatok számára. Ily módon elkerülik a kezdő tolmácsok sokszor gyenge kommunikációját, mely összefüggések helyett szavakra fókuszál, és nélkülözi a megfelelő nyelvi fordulatokat.

Mire érdemes odafigyelni a konszekutív tolmácsolás esetében? Példaként vegyünk egy külföldi előadó által tartott tréninget magyar résztvevőkkel (hangosítás nélkül, kb. 10-15 fős hallgatóság számára), egy vagy két tolmács segítségével:

1. Először azt érdemes eldönteni, hogy a tréning intenzitásától függően egy vagy két tolmácsra lesz szükség. Ha nagyon interaktív tréninget tervez az előadó kevés szünettel, nagy információsűrűségű anyaggal, ráadásul több napos időtartamban, akkor érdemes két tolmácsban gondolkodni, ti. egy tolmács számára, még ha járatos is a témában, nagyon megterhelő lesz egy ilyen előadássorozat, és – önhibáján kívül – romlani fog a teljesítménye. Az alábbiakban azonban a klasszikus esetről írok, mikor egy tolmács közreműködésével zajlik a tréning.

2. Ha már megvan a tréning időpontja, minél hamarabb érdemes leszervezni a tolmácsot, mert a jó tolmácsok naptárja hamar betelik.

3. Bár nagyon specifikus területeken mindenképp előny az állandó és/vagy témában járatos tolmács, de fontos tudni, hogy egy rutinos tolmács szinte bármilyen témából fel tud készülni. Persze ehhez háttéranyag kell neki, és valóban rutinosnak és tapasztaltnak kell lennie.

4. Ha adott a tolmács, a következő szempontokat kell tisztázni, illetve információként eljuttatni a tolmácsnak lehetőleg az esemény előtt minél korábban:

a) Mi a tréning témája és forgatókönyve?

b) Ki(k) az előadó(k), honnan jön(nek), és mi a beosztása/beosztásuk. Az intézménynevek és beosztások sokszor olyan összetettek, hogy mindenképpen előny, ha a tolmács ezeket előre tudja.

c) Előadások, prezentációk, beszédek, vázlatok stb.: e pont fontosságáról gondolom, nem kell részletesen beszélni. Egy tolmácsnak input kell, hogy kellő outputot produkáljon. Bár a tolmácsolás olyan, mint az éleslövészet, és bármikor bármi megtörténhet, ha tolmácsként előre tudjuk, hogy az eseményen el fog hangzani az a szó, hogy föcstej, akkor felkészülünk rá. Ellenkező esetben improvizálni kell, és az ugyebár többféleképpen is elsülhet. (Apropó: Ön tudja mit jelent ez a szó? Ha nem, ne bánkódjon, néhány évvel ezelőtt én sem tudtam. Egyébként a föcstej az ellés vagy a fialás utáni első tej állatok esetében, mely mind megjelenésében, mind összetételében lényegesen különbözik a későbbi tejtől.)

d) Ki lesz a megrendelő részéről a kontaktszemély a helyszínen, és mi a telefonszáma (ha nem azonos azzal, akivel magáról megbízásról tárgyalunk).

e) Készül-e felvétel a helyszínen az eseményről a tolmácsfülke hangjának rögzítésével? Ezt szerzői jogi szempontból érdemes tisztázni, mert a tolmácsolás mint produktum a tolmácsé, és amennyiben ezt az „itt és most” felhasználáson kívül később is hasznosítani akarják, úgy ezt egyeztetni kell a tolmáccsal, adott esetben a szerzői jogról történő lemondás kifizetésével együtt.

f) Ha filmek is vetítésre kerülnek, és szükség van azok tolmácsolására (esetleg összefoglalására), akkor előtte biztosítani kell őket a tolmácsnak.

g) Fontos és tisztázandó kérdés a tolmács szempontjából, hogy egész napos rendezvény esetén – a rendezvény többi résztvevőjéhez hasonlóan – kap-e ebédet vagy kávét a szünetekben. Általában szokott.

5. A tréning napján: ne feledkezzen meg arról, hogy a tolmács adott esetében egész nap beszélni fog, és ehhez innia is kell. Biztosítson neki lehetőleg ásványvizet a tréning ideje alatt.


LETÖLTHETŐ ELLENŐRZŐ LISTA KONSZEKUTÍV TOLMÁCSOLÁSHOZ